Zalety automatycznych bram garażowych
Większość domów jednorodzinnych, a także coraz więcej nowo wznoszonych budynków wielorodzinnych ma wkomponowany w swoją bryłę garaż lub towarzyszy im postawiony w tym celu obiekt wolnostojący. Każdy z nich powinien być wyposażony w odpowiednią bramę garażową, jednak rosnąca liczba użytkowników i zarządców nieruchomości decyduje się na montaż współpracującej z mechanizmem otwierania automatyki. Przekonajmy się, z jakimi typami bram można zastosować tego rodzaju systemy.
W jakich bramach można zamontować systemy automatyczne?
Systemy automatyczne nadają się do montażu w przypadku wszystkich rodzajów bram. Zwykle są one elementem bram roletowych, które otwiera się przez nawijanie lamelek na obracany silnikiem elektrycznym wałek. Można je jednak założyć także w bramach, których skrzydła poruszają się po montowanym wewnątrz garażu stelażu, a więc w bramach uchylnych oraz bramach segmentowych. Na ogół mechanizmy do nich przeznaczone mają postać wózka połączonego cięgnami ze skrzydłem, który przejeżdża po szynie przykręcanej do stelaża lub sufitu napędzanego silnikiem elektrycznym za pośrednictwem łańcucha i koła zębatego. Automatyka do bram sprawdzi się również w bramach rozwieranych. W takim przypadku można zdecydować się na podobny wózek połączony cięgnami z krańcami skrzydeł, jak przy bramach podnoszonych i segmentowych, lecz także wybrać mechanizm z siłownikami analogicznymi do używanych w bramach zewnętrznych albo z cięgnami montowanymi na osiach obracanych silnikiem.
Co daje automatyka do bram garażowych?
Automatyka do bram garażowych pozwala na obsługę mechanizmu otwierania bez konieczności wysiadania z pojazdu. Przekłada się to wyższy komfort korzystania z budynku, co jest szczególnie cenne w razie opadów, dużych upałów czy silnych mrozów, jak również gwarantuje sporą oszczędność czasu, która będzie szczególnie istotna przy porannych wyjazdach do pracy. Równie ważny jest fakt, że system otwierania zwiększa bezpieczeństwo wszystkich znajdujących się w garażu rzecz oraz eliminuje ryzyko odniesienia urazu w czasie otwierania lub zamykania bramy, a także uszkodzenia samochodu.