Jak dbać o stolarkę okienną, by służyła latami?
Aby okna zachowały swoje właściwości przez wiele lat, konieczne jest ich regularne serwisowanie i konserwacja. Dbać trzeba o wszystkie elementy okna, czyli profile, szyby, uszczelki i okucia. Warto jednak wiedzieć, że sposób pielęgnacji okien zwykle definiuje producent i wiele zależne jest od materiału, z jakiego powstały okna.
Jak dbać o okna PCV oraz stolarkę aluminiową i drewnianą?
Najłatwiejsza w utrzymaniu czystości jest stolarka PCV – okna wystarczy umyć wiosną i jesienią, a przy okazji warto zakonserwować uszczelki i okucia. Trzeba jednak pamiętać, że polichlorek winylu, czyli PCV należy myć odpowiednimi preparatami niezawierającymi kwasów, rozpuszczalników ani substancji ściernych. Z kolei chlor i aceton może przyczynić się do kruszenia gumowych uszczelek. Środki żrące nie są zalecane także w przypadku okien aluminiowych, które wrażliwe są na działanie preparatów o kwaśnym odczynie. Zasadniczo do mycia okien wystarczy woda z delikatnym detergentem, a na rynku dostępne są różne środki do mycia PCV i aluminiowych powierzchni. Okna drewniane wymagają nieco więcej uwagi. Po umyciu okien warto na drewniane ramy nałożyć preparat do konserwacji, który utwardzi i odświeży powłokę lakierniczą.
Zadbaj o okucia i uszczelki
Uszczelki gwarantują doskonałe właściwości termiczne i akustyczne okien, ale jeśli o nie nie zadbamy, to z czasem mogą się kruszyć i parcieć. Producenci zalecają, aby przynajmniej raz w roku dokładnie wyczyścić uszczelki i nanieść na nie preparat konserwacyjny, dzięki czemu gumowe elementy na dłużej zachowają elastyczność i odporność na zmienne warunki atmosferyczne. Przy okazji mycia okien warto sprawdzić, czy uszczelka dobrze przylega do okna i czy żaden z metalowych elementów nie jest zbyt luźny. Dwa razy do roku warto także dokładnie wyczyścić i naoliwić wszystkie elementy metalowe.